Odkud pochází agrese? (A něco navíc o adaptaci)
Autor: Lina Vizelman, Xenie Majznerová
Frustrace je emoce, která vzniká, když něco není tak, jak bychom si přáli. Gordon Neufeld vymyslel koncepci kruhového objezdu, který popisuje, co se s frustrací děje dál.
Tento objezd má tři výjezdy:
Výjezd #1: Změna situace
Frustrace je emocí, která nese energii měnit svět. Pokud změníme to, co se nám nelíbí, přestane proudit. Často se ale potkáváme se situací, kterou změnit nemůžeme, proto pokračujeme k dalšímu výjezdu.
Výjezd #2: Přijetí situace — adaptace
Abychom se mohli adaptovat, musíme být schopní cítit marnost a zklamání, přivítat slzy nebo alespoň vnitřní smutek z toho, že situaci nejde změnit. Pokud nemáme slzy (může se to stát, pokud pocity jsou příliš zranitelné), pokračujeme na další výjezd.
Výjezd #3: Agrese/integrace
Pokud situaci nemůžeme vyřešit ani změnou, ani slzami, propukne agrese. Ta může mít různé formy: slovní útok, fyzický útok, ignorování, opuštění, obviňování, sebeobviňování, obviňování ostatních…
Teď už víme odkud agrese pochází.
Pokud emoce není příliš silná a máme schopnost integrace, pak spolu s frustrací můžeme cítit pocity, které ji vyváží (například lásku), a zastavit vyjádření agrese. Tím pádem frustrace nevyužije ani tento výjezd. V tom případě se dostáváme do začarovaného kruhu; frustrace se nemůže dostat ven a potřebujeme hledat jiné způsoby jak jí pomoct. Pokud žádný z výjezdů není dlouhodobě dostupný, může následovat znecitlivění a deprese.
V ideálním světě budeme vždy používat první nebo druhý výjezd. Ve skutečnosti to však není tak snadné. Občas na smutek nemáme čas ani prostor a agresi vyvážíme jiným pocitem. V tomto případě energie frustrace zůstane v těle. Když se v nás frustrace „zasekne“, zpravidla ji necítíme, protože obecně necítíme emoce, které se nehýbou. Ale pak stačí malý podnět a „z ničeho nic“ spustíme lavinu slz nebo agrese.
Proto má smysl se pravidelně zbavovat nasbírané frustrace alternativními způsoby: tanec, zpěv, sport, hra (s hračkami), pletení, házení (kamenů), kopání (míče), hra na hudební nástroj, psaní deníku nebo speciálního notes pro expresivní vyjádření svých pocitů, psaní příběhů, skákání na trampolíně, tvorba z hlíny/písku/play doh, kreslení, trhání papíru atd. Nebo můžeme plakat u smutných příběhů v knihách a filmech.
Každý člověk má vlastní preference pro alternativní vyjádření frustrace. Každý občas potřebuje brečet. Jen tak docílíme zdravého fungování emocionálního systému.
Zpracováno na základě Intensive 1 a webináře o zprostředkování vyjádření emocí
Photo od Alexandra Mirgheș z Unsplash
Shlédnutí: 2397